2018.03.05 Warsztaty rękodzieła artystycznego w Ostrowie

DSCN7828   W sobotę 3 marca 2018 r. w świetlicy wiejskiej w Ostrowie, z udziałem ok. 40 osób odbyły się warsztaty rękodzieła artystycznego, które poprowadziły twórczynie z sąsiedniej Michałówki, Irena Iwańczuk i Krystyna Lepionka. Organizatorami warsztatów były Koła Gospodyń Wiejskich w Michałówce i Ostrowie, których wsparły Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich i Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki w Dorohusku.

  Wszyscy uczestnicy zastanawiali się, skąd Pani Irena, mimo pracy zawodowej, sprawowania funkcji przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Michałówce, członkini zespołu śpiewaczego "Sąsiedzi", gdzie występują wspólnie, znajduje siły i czas na wykonywanie swoich „cudeniek", więcej wolnego czasu ma Pani Krystyna, będąca na emeryturze od 2000 roku. Przypomnijmy, że podobne warsztaty odbyły się w Michałówce w latach 2011 i 2014, natomiast obecnie z wielkim zainteresowaniem uczestników warsztatów i gości zaproszonych twórczynie uczyły jak można robić pisanki, jaja wielkanocne na wzór pisanek. obecnie skoncentrowano się głównie na stroikach, palmach, kwiatach z papieru, bibuły karbowanej i krepiny. Podczas zajęć usiłowano naśladować prace nad wykonywaniem kolejnych poszczególnych elementów rękodzieła, starając się wszystko zapamiętać, co nie przychodziło zbyt łatwo.

DSCN7845

  Twórczynie, niezwykle skromne tworzą swe prace głównie dla siebie, rodziny i znajomych, w wielu przypadkach przekazują je na cele charytatywne. Warsztaty odwiedzili m.in. Piotr Deniszczuk, Starosta Chełmski z małżonką, Grażyna Szykuła, Przewodnicząca Rady Powiatu Chełmskiego, Agata Radzięciak, Radna Rady Powiatu Chełmskiego, władze samorządowe naszej gminy z Wojciechem Sawą, Wójtem Gminy i Janem Papaczem, Przewodniczącym Rady Gminy na czele. Obecni byli także: Jolanta Ryszkiewicz, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Chełmie, radni Rady Gminy, Małgorzata Sarzyńska i Edward Drzewiński, Krystyna Tryksa, Przewodnicząca Gminnej Rady KGW w Dorohusku, Komendant Gminny OSP w Dorohusku, sołtys Wsi Ostrów, Tadeusz Sinkowski, przedstawiciele: Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku, Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy oraz inni zaproszeni goście. Warsztaty zakończył wspólny poczęstunek przygotowany przez organizatorów. Miłym akcentem imprezy było wręczanie każdej uczestniczce kwiatów z okazji „Dnia Kobiet" przez radnego Rady Gminy Dorohusk z tej miejscowości, Edwarda Drzewińskiego.

DSCN7850

DSCN7851

DSCN7853

DSCN7855

DSCN7856