2018.01.24 Udział delegacji Gminy Dorohusk w uroczystościach „Wodochreszcza” w Huszczy na Ukrainie

 W piątek 19 stycznia 2018 r. w Huszczy, na Ukrainie przebywała kilkunastoosobowa delegacja gminy Dorohusk, która wzięła udział w uroczystościach religijnych „WODOCHRESZCZA", zwanych też świętem Jordanu. W roku bieżącym przybrały one nazwę Festiwalu Folklorystycznego „Epifania 2018". Program uroczystości rozpoczęli wędkarze, którzy startowali w zimowych zawodach podlodowcowych i gotowaniu zupy rybnej. 

DSCN6907
DSCN6905
  Gminę Dorohusk w tych zawodach reprezentowali: Jerzy Dyczko z Zamieścia i Janusz Kowalski z Husynnego, wytypowani przez Zarząd Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Dorohusku. Z satysfakcją informujmy, że nasi zwyciężyli w klasyfikacji drużynowej, a ponadto Jerzy Dyczko jako najpierwszy z rywalizujących złowił rybę, za co został nagrodzony sankami wędkarskimi. 

GRATULUJEMY !!!

DSC01175
DSC01178
  Głównym jednak wydarzeniem nad jeziorem były religijny aspekt uroczystości. Według religii prawosławnej, cykl bożonarodzeniowy kończy święto Chrztu Pańskiego, przypadające według kalendarza gregoriańskiego na dzień 19 stycznia. W ten dzień po Boskiej Liturgii, z cerkwi w Huszczy wyruszyła procesja z chorągwiami i pieśniami nad jezioro, gdzie nastąpiło poświęcenie wody w przerębli, w kształcie krzyża. Z lodowych bloków utworzono krzyże i tron niebiański. Kapłan trójramiennym świecznikiem robi znak krzyża nad wodą, zanurza go trzykrotnie w wodzie, błogosławiąc ją. Taką poświęconą wodę wierni czerpią z przerębla i zabierają ją do domu, skrapiając nią następnie zabudowania oraz zwierzęta domowe i hodowlane. Eucharystii, a wcześniej procesji przewodniczył Ojciec Sergij Skonaszuk, Proboszcz Parafii Prawosławnej w Huszczy.

DSC01053
DSC01075
DSCN6896

  Tradycyjnie, po zakończeniu Mszy świętej nie zabrakło też największych śmiałków, którzy zanurzali się w lodowatej wodzie, a kąpiel ta zwana jest „kąpielą jordańską". Szczególnie byliśmy pełni podziwu i uznania dla ojców, z malutkimi dziećmi, synami. Organizatorzy w roku bieżącym zadbali o nagrody, upominki dla najmłodszych i najstarszych uczestników.

DSC01083
DSC01107
DSCN6913

  Mówi się, że kto zanurzy się w wodzie na „Wodochreszcza", przez cały rok nie będzie chorował. Na zakończeniu obrzędów religijnych, na początek przy ognisku kilka kolęd i pastorałek zaśpiewali wspólnie członkinie, członkowie zespołu „Cykady" z Wólki Okopskiej, po nich występowały miejscowe zespóły „Opalinka" z Huszczy, „Nadija" z Riwnego i „Zabużanki" z Zabuża. 

DSC01187
cykady Wodochreszcza
DSC01161

  W uroczystościach, oprócz naszego zespołu i wędkarzy udział wzięli także przedstawiciele władz samorządowych naszej gminy z Małgorzatą Sarzyńską, radną Rady Gminy Dorohusk, Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Przestrzegania Prawa. Obecny był także instruktor kulturalno-oświatowy Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki, Stefan Wojtaszuk. Po uroczystościach nad Jeziorem Huszczańskim członkowie naszej delegacji zaproszeni zostali do Ośrodka Kultury w Huszczy na integracyjne wspólne spotkanie, przy gorących daniach. Gospodarzami tej części byli: Włodzimierz Kryżuk, Wójt Gminy Riwne, Oleksij Nesteruk, były Wójt Gminy Huszcza, obecnie miejscowość Huszcza należy do gminy Riwne, Kierownik Zespołu Śpiewaczego „Opalinka" Olena Basztańska, Radny Rady Powiatu Lubomelskiego i Prezes Stowarzyszenia „Przybuże", Dmitrij Malas i inni zaproszeni goście. Po ogrzaniu zziębniętych ciał zaczęło się wspólne muzykowanie, dziarsko zabrzmiały na przemian pieśni polskie i ukraińskie. Wspólne biesiadowanie, w miłej serdecznej atmosferze trwało do późnych godzin popołudniowych.

DSC01218
DSC01225