2017.09.14 Powiatowe Uroczystości Dożynkowe w Rejowcu

GMINNE WIEŃCE  W niedzielę 10 września 2017 r. swoje święto obchodzili rolnicy z terenu powiatu chełmskiego. Tym razem barwne święto plonów odbyło się w Rejowcu. Dożynki rozpoczęły się o godzinie 12.00 uroczystą Mszą Świętą. Oficjalnego otwarcia uroczystości dożynkowych dokonał Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk, który skierował słowa najwyższego uznania dla rolników za ich całoroczny trud. Podczas mszy poświęcone zostały wieńce dożynkowe przywiezione przez delegacje gmin.

WIEŃCE GMINNE

GMINNE WIEŃCE

Zgodnie z ceremoniałem święta plonów starostowie dożynek: Ewa Lewczuk - Ignatów Kolonia oraz Edward Gersztyn - Adamów reprezentowali najważniejszą w tym dniu grupę mieszkańców naszego powiatu - rolników. Złożyli oni upieczony z tegorocznych zbiorów chleb na ręce gospodarzy, którzy podzielili się nim ze wszystkimi przybyłymi gośćmi. Miło nam poinformować, że na tegorocznych dożynkach, podobnie jak i w latach wcześniejszych wiele było akcentów Gminy Dorohusk, gospodarza podobnych dożynek w roku 2012. Z daleka widoczne było pięknie udekorowane i przystrojone stoisko „Gmina Dorohusk", gdzie swoje wyroby rękodzielnicze, pasmanteryjne prezentowali Ewa i Rafał Pieczykolan.

PIECZYKOLANOWIE

P. DYREKTOR I P. PIECZYKOLAN

Z satysfakcją informujemy, że w bloku artystycznym dożynek, w którym wystąpiły znane i lubiane zespoły udanie zaprezentował się nasz zespół „ Ale Baki" z Kapelą Męską z Dorohuska, który zebrał wiele zasłużonych braw za swój występ.

ALE BABKI 1

ALE BABKI 2

Warto odnotować fakt, że „Ale Babki" z Kapelą Męską wcześniej, na prośbę organizatorów wykonały pieśń o chlebie, przed uroczystą Mszą Świętą dożynkową. Święto plonów nie mogło się obyć bez wieńców dożynkowych symbolizujących wszystkie zebrane plony i urodzaj. Wykonane z wielką pieczołowitością, z wielu naturalnych materiałów, cieszyły oczy uczestników święta. Jak zawsze przy okazji dożynek, rywalizowały też w konkursie na te najpiękniejsze. Komisja, po dokonaniu oceny 14 wieńców przyznała następujące nagrody:

I miejsce: KGW Hruszów, gmina Rejowiec, 
II miejsce: Sołectwo Strachosław, gmina Kamień i Koło Gospodyń Wiejskich w Siedliszczu,
III miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Rożdżałów, gmina Chełm.

Z satysfakcją informujemy, że wieniec Koła Gospodyń Wiejskich w Michałówce, który zajął I miejsce na podobnym konkursie podczas „Gminnego Święta Plonów" w Dorohusku w dniu 3 września 2017 r. i reprezentował gminę Dorohusk w powiecie otrzymał wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 250 zł. W delegacji z wieńcem brali udział : Krystyna Lepionka, Grażyna Iwańczuk, Irena Iwańczuk, Józef Iwańczuk i Beata Łuć, która za okolicznościowy wiersz dziękczynny w czasie przemarszu przed sceną zebrała zasłużone oklaski.

MICHAŁÓWKA WIENIEC

WIENIEC MICHAŁÓWKA

W konkursie na najsmaczniejszy bochen chleba zwyciężyło Sołectwo Sawin, a drugie miejsce przypadło, reprezentującej naszą gminę Agnieszce Kulińskiej z Mościsk.

GRATULUJEMY !!!

Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk serdecznie podziękował władzom samorządowym Gminy Rejowiec, Burmistrzowi Tadeuszowi Górskiemu, wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie imprezy, a także sponsorom za wsparcie finansowe i okazaną życzliwość. Wśród gości zaproszonych obecni byli także - Agata Radzięciak, radna Rady Powiatu Chełmskiego oraz przedstawiciele władz samorządowych naszej gminy, Wojciech Sawa - Wójt Gminy i Jan Papacz - Przewodniczący Rady Gminy. Opiekę nad przedstawicielami reprezentującymi gminę sprawowała Irena Prokopowicz - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki i Gminnej Biblioteki Publicznej w Dorohusku.