2017.09.11 Sukces zespołu z Zanowinia w III Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie

IMG 0749aOj, grajcie muzykanty, nie żałujcie smyka,
a nigdy nie zaginie ludowa muzyka.

Oj, na skrzypeczkach zagram, zagram na harmonii. Oj,
i zaśpiewam sobie w białej Filharmonii.

Oj, dzisiaj ja nie wyczeszę konikowi grzywy, oj,
bo będę ja na Turnieju Muzyków Prawdziwych.

jak zaśpiewam, zatańczę i zagram w Szczecinie
to ludowa muzyka nigdy nie zaginie. 

 Już po raz trzeci Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie była gospodarzem i organizatorem Turnieju Muzyków Prawdziwych, który odbył się w dniach 31 sierpnia - 3 września 2017 r. W imprezie tej brali udział muzycy różnych regionów, wykonujący tradycyjną muzykę ludową oraz muzycy nią zainspirowani. W tym roku po raz pierwszy w formie konkurencji, muzykę dopełnił taniec. Turniej Muzyków Prawdziwych to czas konfrontacji, ale i motywującego spotkania muzykantów i muzyków tradycyjnych oraz muzyków inspirujących się ludową kulturą muzyczną i szeroko pojętym folklorem. Podczas Turnieju na jednej scenie Filharmonii spotykają się muzycy wierni tradycji i wykonawcy nią zainspirowani, amatorzy i profesjonaliści. Muzycy czerpiący z różnych źródeł stają w szranki ukazując bogactwo muzyki ludowej, a Filharmonia oddaje przestrzeń na kontynuacje i nowe interpretacje. W Turnieju mogli wziąć udział muzycy ludowi, muzykanci oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną - od rekonstrukcji, przez folk, jazz, aż po muzykę eksperymentalną. Spotkali się amatorzy i profesjonaliści.

  Turniej rozgrywany był w czterech kategoriach muzycznych: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne do sześciu osób, zespoły śpiewacze do sześciu osób. Miło nam poinformować, że w imprezie, w kategorii zespołów śpiewaczych do 6 osób udział wziął nasz zespół śpiewaczy „Nadbużański Klon Zielony" z Zanowinia w składzie: Maria Nadworska, Leokadia Prokopczuk, Stefania Rulka, Józefa Stasiuk i Barbara Koguciuk, którego opiekunem z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku był instruktor kulturalno-oświatowy, Stefan Wojtaszuk. Przesłuchania konkursowe zespołu odbyły się w dniu 2 września 2017 r. w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Nasi wykonawcy zaprezentowali trzy utwory: „Chodź Maryniu, siadaj na skrzyni", przygotowany wcześniej z podaniem źródła, „Z raju pięknego miasta" będący interpretacją (wylosowanego przed występem) wątku tematycznego ściśle związanego z kulturą ludową, odwołującego się do roku kalendarzowego i obrzędowego oraz „Za Niemen", dodatkowy trzeci utwór będący odpowiedzią na motyw "Tutejsi". Miło nam poinformować, że zespół nasz zyskał uznanie jury w składzie: kierownik Pracowni Etnomuzykologii Instytutu Sztuki PAN Weronika Grozdew-Kołacińska, kulturoznawca prof. Bogdan Matławski oraz dziennikarz muzyczny Wojciech Ossowski, przyznając nagrodę specjalną Instytutu Oskara Kolberga w wysokości 1000 zł.

GRATULUJEMY !!!

  Zanim zespół wyjechał do Szczecina, było zapytanie ofertowe na najkorzystniejsze warunki przejazdu w obydwie strony, złożone do trzech firm transportowych, z których zdecydowanie najkorzystniejszą przedstawił „Ekspert Bus" Piotra Kapelusznego z Chełma, a za kierownicą Volkswagena LT zasiedli dwaj kierowcy: Marek Mazurek i Franciszek Kapelan.

IMG 0741

 Trzeba przyznać, że trasę: Zanowinie - Szczecin i Szczecin - Zanowinie pokonali w rekordowym tempie, i tak wyjeżdżając w piątek 1 września z Zanowinia dojechali, pokonując trasę ponad 800 km do Szczecina na godz. 18.30, a więc 10,5 godzin. Drogę powrotną pokonali jeszcze szybciej, wyjeżdżając ze Szczecina w niedzielę 3 września b.r. o godz. 18.00 do Zanowinia, tą samą trasą, na miejsce przyjechali kilka minut po 3.00, a więc niewiele ponad 9 godzin. Cała nasza delegacja została zakwaterowana w Szczecinie w dniach 01-03.09.2017 r. w Państwowym Turystycznym Schronisku Młodzieżowym „Cuma", przed którym uwagę wszystkich przybyszów zwracała „krówka" z nazwą schroniska, tzw. „logo" firmy. Wewnątrz było czysto i schludnie, nie przeszkadzał nikomu fakt, że we wszystkich pokojach były łóżka piętrowe.

IMG 0742
IMG 0743
IMG 0751

  Drugi dzień pobytu, 2 września b.r. był niezwykle dla naszych członkiń pracowity, najpierw w pobliskim Ośrodku Teatralnym „Kana" kilkugodzinne zajęcia warsztatowe, wokalne, a później... losowanie przed przesłuchaniami, którego się bardzo obawiano, a na które oddelegowano kierowniczkę zespołu, Marię Nadworską. Uśmiech na twarzy po powrocie z losowania wróżył, że tematyczną pieśń, „Z raju pięknego miasta", po krótkiej próbie uda się dobrze zaprezentować podczas przesłuchań.

IMG 0752
IMG 0760
IMG 0765

  Po przepięknej prezentacji trzech pieśni, członkiniom naszym, jako jedynym zgotowano „owacje" na stojąco. Jedna z członkiń jury, ze łzami w oczach podeszła do naszych Pań pod scenę, dziękując i gratulując wykonania, już wtedy dało się odczuć, że „Nadbużański Klon Zielony" z Zanowinia może liczyć na sukces.

IMG 0755

  Tak też się stało. Informację o przyznaniu nagrody specjalnej im. Oskara Kolberga przekazana została przez koordynatora turnieju, Annę Biały w niedzielę 3 września b.r. rano.

NKZielony

  Po udziale w niedzielnej Mszy świętej w szczecińskiej katedrze w samo południe, po ceremonii odebrania dyplomu podczas koncertu finałowego na głównej scenie filharmonii przez kierownik zespołu, Marię Nadworską nastąpił wyjazd w drogę powrotną. Członkinie „Nadbużańskiegi Klonu Zielonego" z Zanowinia składają serdeczne wyrazy podziękowania Wójtowi Gminy Dorohusk, Wojciechowi Sawie za zgodę udziału zespołu w III Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie i sfinansowanie przejazdu członkiń zespołu do Szczecina i z powrotem.