2017.08.18 Dorohusk przyjazny kresowiakom

DSCN6174  W niedzielę 13 sierpnia 2017 r. w Pałacu Suchodolskich w Dorohusku z udziałem około 150 osób odbyła się uroczystość pod nazwą „Dorohusk przyjazny kresowiakom". Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy, Rada Gminy, Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki, Koło Gminne Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów i Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Dorohusku, których wsparli liczni sponsorzy. 


DSCN6179

Otwierając spotkanie, w imieniu organizatorów, Stefan Wojtaszuk serdecznie powitał ponad 40-osobową grupę Stowarzyszenia Rodzin Kresowych z Jeżyczek, gmina Darłowo pod przewodnictwem Prezesa Zarządu, Jerzego Krzyżanowskiego i Starosty Sławna, Jana Krawczuka. Ponadto z zaproszenia organizatorów przyjęli mieszkańcy gminy Dorohusk, w tym „kresowiacy" z sąsiednich gmin, Chełma oraz seniorzy, emeryci, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów śpiewaczych. Gospodarzy reprezentowali: Jan Papacz, Przewodniczący Rady Gminy Dorohusk, Małgorzata Sarzyńska, radna Rady Gminy, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Przestrzegania Prawa, Irena Prokopowicz, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki i Gminnej Biblioteki Publicznej, Krystyna Tryksa, Przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich i Emilia Bartyś, Przewodnicząca Koła Gminnego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Dorohusku. Pobyt gości znad morza stanowił rewizytę za pobyt uczestników 60- osobowej wycieczki zorganizowanej w dniach 16-17-18 września 2016 r. do Kołobrzegu, Koszalina, Darłowa, Darłówka, Ustki i Słupska przez Gminny Ośrodek Kultury w Turystyki w Dorohusku.

DSCN6181

W trakcie tej 3-dniowej wycieczki, w sobotę 17 września 2016 r. w Domu Wczasowym „Maria" w Dąbkach odbyło się spotkanie integracyjne zorganizowane przez uczestników wycieczki, z udziałem Pana Wójta Gminy Darłowo Radosława Głażewskiego, członków Stowarzyszenia Rodzin Kresowych w Jeżyczkach, zespołów "Złoty Łan" z Wiekowic i "Marzenie" z Jeżyc. Podczas spotkania zadeklarowano, że współpraca, jaka nawiązała się między Gminnym Ośrodkiem Kultury i Turystyki w Dorohusku oraz Stowarzyszeniem Rodzin Kresowych w Jeżyczkach będzie się rozwijać i da nowe możliwości poznawania regionów Polski i różnorodności kultur, czego przykładem była niedzielna impreza integracyjna w Dorohusku.

DSCN6187

Po zabraniu głosu przez Jana Papacza, Przewodniczącego Rady Gminy i przekazaniu gościom okolicznościowej płaskorzeźby, autorstwa Rafała Jankowskiego ze Świerż głos zabrał Jerzy Krzyżanowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rodzin Kresowych w Jeżyczkach, który ofiarował organizatorom miniaturę statku morskiego, zapraszając jednocześnie przedstawicieli społeczności gminy Dorohusk za rok do gminy Darłowo. Miłym akcentem imprezy były występy zespołów śpiewaczych: „CudaWianek", „Ale Babek z Kapelą Męską z Dorohuska, „Sąsiadów" z Michałówki, Ostrowa, „Teosinek" z Teosina oraz „Złoty Łan" z Wiekowic, gmina Darłowo i „Sielanki" z Sielca, gmina Leśniowice. Zebrani za uwagą wysłuchali także prezentacji wierszy „kresowych", które recytowała Danuta Siwiec ze Stowarzyszenia Rodzin Kresowych w Jeżyczkach. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, grillowanie, a także na przejażdżkę bryczką kucami, własności Dariusza Derkacza z Okop Kolonii.

DSCN6194

DSCN6196

DSCN6199

DSCN6206