2017.05.23 Sukces naszych wykonawców podczas XiX Powiatowego Przeglądu Zespołów Śpiewaczych, Kapel i Śpiewaków Ludowych w Siedliszczu

001a 3    W niedzielę 21 maja 2017 r. w Siedliszczu odbył się XIX Powiatowy Przegląd Zespołów Śpiewaczych, Kapel i Śpiewaków Ludowych. Wydarzenie to było świętem  autentycznej muzyki ludowej. Warto podkreślić, że od wielu lat, reprezentanci powiatu chełmskiego, wyłonieni podczas przeglądu powiatowego, zajmują czołowe miejsca na najważniejszym dla kultury ludowej Ogólnopolskim Festiwalu w Kazimierzu.

Organizatorami Przeglądu w Siedliszczu był Starosta Chełmski i Burmistrz Siedliszcza. Na scenie, podczas 25 występów, zaśpiewało ponad 140 artystów, a wśród nich zespół śpiewaczy „Nadbużański Klon Zielony" z Zanowinia, dwie solistki tego zespołu, Leokadia Prokopczuk i Józefa Stasiuk oraz występujący w prezentacji „Duży-Mały" - Felicja Matczuk z Teosina, jej wnuczka, Nikola Matczuk z Dorohuska i Marysia Tarasek z Husynnego. W przeszłości czołowe miejsca na tym przeglądzie zajmowały zespoły i soliści z naszej gminy, podobnie było i w roku bieżącym. Miło nam poinformować, że Komisja artystyczna w składzie: Andrzej Sar i Marian Chyżyński z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, przyznała następujące nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach. I tak, w kategorii solistów nagrody wyśpiewały dwie nasze solistki z „Nadbużańskiego Klonu Zielonego" z Zanowinia, Leokadia Prokopczuk za prezentację dwóch pieśni „Co tak Jasiu dumasz" i „Oj na progu Marynia stanęła" i Józefa Stasiuk, wykonując dwa utwory „W zielonej dolinie, tam gdzie ścielą płótna" i „Widno Marynie widno, w której ona chacie". Ponadto nagrodę w tej kategorii wyśpiewała Zofia Sulikowska z Wojsławic. Podobnie, jak i solistkom i zespołowi „Nadbużański Klon Zielony" z Zanowinia Komisja Artystyczna przyznała nagrodę, za wzorowe przedstawienie dwóch pieśni „Oj dajcie nam dziżkę" i „Tam pod borem zieluneńkim". W tej kategorii nagrodę otrzymały jeszcze „Sielanki" z Sielca, gmina Leśniowice.

001a 1

To jeszcze nie koniec naszych sukcesów na tym przeglądzie. Występując po raz pierwszy w tej kategorii „Duży-Mały" nagrodę wyśpiewały Felicja Matczuk, Nikola Matczuk i Marysia Tarasek, prezentując publiczności dwie pieśni „Dzisiaj mnie się ukłonisz" i „Płynie woda". Nagrodę w tej kategorii uzyskał jeszcze zespół „Promyki" z Wojsławic, który występował u nas w sobotę 6 maja 2017 r. na VII Powiatowym Festiwalu Piosenki Strażackiej - Dorohusk 2017 w Okopach. Po raz pierwszy, w historii tych przeglądów zdarzyło się, że zarówno zespół, a także wykonawczynie w kategorii „Duży-Mały" z gminy Dorohusk reprezentować będą Chełmszczyznę na eliminacjach wojewódzkich do 51 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą, które odbędą się w najbliższą sobotę 28 maja 2017 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Głeboko wierzymy, że zobaczymy je również na scenie kazimierzowskiego festiwalu przy końcu czerwca b.r.

001a 4

GRATULUJEMY !!!

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody pieniężne i dyplomy, które wręczył Wicestarosta Chełmski Tomasz Szczepaniak i Burmistrz Siedliszcza Hieronim Zonik.

001a 2