2017.07.12 "Kupalskie Naspiwi" nad jeziorem Huszczańskim w Huszczy na Ukrainie

DSCN5733

  W niedzielę 9 lipca 2017 r. na brzegu Jeziora Huszczańskiego w Huszczy na Ukrainie odbyło się folklorystyczne święto pod nazwą „Kupalskie naspiwi", będące odpowiednikiem naszych uroczystości „Nocy Świętojańskiej. Pierwszym punktem programu tej tradycyjnej imprezy zorganizowanej przez samorząd gminy Huszcza były zawody wędkarskie, w których udział wzięło sześć drużyn, w tym dwie z naszej gminy, z Koła Polskiego Związku Wędkarskiego z Dorohuska.

DSCN5719

  Miło nam poinformować, że nasi wędkarze spisali się znakomicie, zwyciężyła pierwsza drużyna, Dorohusk I w składzie Andrzej Nafalski i Jerzy Dyczko, deklasując rywali, łowiąc 114 ryb. Drugie miejsce zajęła druga drużyna, Dorohusk II w składzie Janusz Kowalski i Dawid Czepiel, którzy złowili 56 ryb. Na trzecim miejscu uplasowali się gospodarze Huszcza I, łowiąc 37 ryb, czwarte miejsce przypadło drużynie Huszcza II z 34 złowionymi rybami, piąte miejsce zajęli wędkarze z miejscowości Stuleńskie Smolary, którzy złowili 30 ryb, a szóstym miejscem musieli zadowolić się wędkarze z Zabuża, którym nie udało się złowić ani jednej ryby. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów. Nowością wędkarskich zmagań w roku bieżącym był fakt, iż drużyny ze złowionych ryb, z dodatkiem warzyw i przypraw musiały ugotować i przyrządzić tzw. rybną juszkę.

DSCN5728

  Nasi wędkarze i tym razem spisali się bardzo dobrze, bo wspólnie z gospodarzami, jako dwie drużyny z sześciu biorących udział w zawodach ugotowali juszkę w garnku, nagrodzie jaką otrzymał zwycięzca zawodów - Andrzej Nafalski. Obydwie juszki oceniało jury, komisja, nie wiedząc wcześniej, kto je ugotował, przyrządził, podobno lepsza smakowo była potrawa kulinarna gospodarzy, wędkarzy z Huszczy, choć wielu twierdziło, że zupa rybna autorstwa naszych wędkarzy była lepsza. Obydwie juszki próbowali nasi siatkarze, zdecydowanie twierdząc, że potrawa naszych wędkarzy zdecydowanie bardziej smakowała niż juszka huszczańska. Następnie do zmagań w piłce siatkowej o puchar Jurija Gupało, wspólnie z pozostałymi trzema drużynami przystąpiła reprezentacja gminy Dorohusk, zespołu „Libero" pod przewodnictwem kapitana, Mariusza Koniuszewskiego. Drużyny grały „każdy z każdym", łącznie rozegrano sześć spotkań, z satysfakcją informujemy, że nasi siatkarze wzmocnieni zawodnikami z Chełma, zajęli drugie miejsce, otrzymując okazały puchar. Siatkarze nasi, zwycięzcy ubiegłorocznego turnieju, oprócz kapitana Mariusza Koniuszewskiego zagrali w składzie: Marek Heniborg, Piotr Sadura, Mateusz Koniuszewski, Jerzy Foryś, Krzysztof Szyszkowski, Wojciech Kosiński, Zbigniew Krzywicki.

DSCN5722
DSCN5748

dscn5745

Pierwsze miejsce zajęli siatkarze drużyny „Olurtrans" z Łucka.

DSCN5724

  Trzecim miejscem musieli zadowolić się gospodarze siatkarze z Huszczy I, a czwarte miejsce przypadło również gospodarzom, drużynie Huszczy II. Około godz. 15.30 naszego czasu odbyło się oficjalne otwarcie uroczystości, której głównymi bohaterami są Kupało i Marena. Marena, jako zimowe bóstwo przynosi na ziemię chłód, a ludzi nęka chorobami i głodem. Integralnym elementem Kupały jest pożegnanie Boga wiosny Jaryły. Wszyscy uczestnicy obrzędu tworzą korowód, obchodzą ogień z kukłą boga, po czym wrzucają ją do ognia, dokonując symbolicznego zakończenia czasu wiosennego, a rozpoczęcia letniego Okolicznościowe widowisko o tej tematyce przedstawił zespół obrzędowy „Perewesło" z Radechiwa. Później na scenie występowały zespoły śpiewacze, w tym „Lubawa" z Lubomla, „Opalinka" z Huszczy, „Zabużanka" z Zabuża, zespoły z miejscowości Riwne, Połapy i inne. Publiczność z niecierpliwością oczekiwała występu „gwiazdy wieczoru", zespołu „CudaWianki" z Dorohuska. W momencie, gdy zespół pojawił się na scenie, wokół niej zjawiło się wielu słuchaczy, po odśpiewaniu każdego utworu publiczność nie szczędziła braw, a widownia z uporem domagała się kolejnej prezentacji.

DSCN5737

Publiczność nagrodziła nasz zespół owacjami na stojąco.

25 dsc 7848
26 dsc 7875

  To nie koniec naszych „dorohuskich akcentów" podczas tych uroczystości. W konkursie „Na najpiękniejszy wianek kupalski" udział wzięły dwa nasze wianki. Pierwszy, prezentowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Dorohusku, Krystyna Kawalec, Halina Iwko i Izabela Kondrat. Drugi wianek zespołu „CudaWianki" z Dorohuska był dziełem Ewy Matczuk, Nikoli Matczuk i Marysi Tarasek. Wprawdzie komisja wcześniej oceniła wianki miejscowych wykonawców, jednak z uwagi na fakt, że nasze wianki prezentowały się pięknie zostały docenione, nagrodzone i po przejściu w korowodzie na brzeg Jeziora Huszczańskiego, w wieczornej scenerii, wraz ze świecami popłynęły taflą jeziora.

DSCN5733

62 dsc 7853
30 dsc 7908
81 dsc 7919
84 dsc 7932

  Naszej delegacji przewodniczyli: Jan Papacz, Przewodniczący Rady Gminy Dorohusk i Stefan Wojtaszuk, instruktor kulturalno-oświatowy Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki. Imprezę odwiedziła kilkunastoosobowa grupa wycieczkowa „Aktywni i kreatywni" z gminy Leśniowice, powracająca znad Jeziora Świtaź. Kupalskim naspiwom towarzyszyły liczne kiermasze ze sztuką ludową, wyrobami rękodzielniczymi, kulinariami, można było popróbować potraw kuchni kozackiej, a dla najmłodszych przygotowano także wiele atrakcji. Uroczystości zakończyła, podobnie jak i u nas zabawa taneczna, wspaniała atmosfera i specyfika tej imprezy sprawiała, że zaplanowany wcześniej wyjazd w drogę powrotną przedłużał się w nieskończoność.